Monthly Archives: December 2019

Μπάσκετ ανδρών: ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 70-67 ΕΣΠΕΡΟΣ

Για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρὠν, ο ΕΣΠΕΡΟΣ ηττήθηκε εκτός έδρας από τoν ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟ με 67-70 (ημίχρονο 38-40).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-38, 54-56, 70-67.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Γιακείμη, Κοτσώνης.

ΕΣΠΕΡΟΣ (Μάντζαρης): Καπώνης 6 (1), Αγγελόπουλος 6 (1), Βάρσος 3 (1), Χατζηκίδης 3 (1), Θεοδοσίου 5 (1), Γκαϊντάσοβ 3 (1), Ντακούλιας 10 (2), Χαρούνι Κ. 4, Ευστρατίου 11 (2), Χαρούνι Ν., Ματαλιωτάκης 16.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Παππάς 17, Δέλλιος 2, Νικολακόπουλος 2, Καλλιανιώτης 9 (3), Ντουζίδης 4, Βουγιούκας 17, Σκάνδαλος 4, Γιαουρτόγλου 3 (1), Στάθης 2, Αντωνίου, Λυκογιάννης 10 (2).

Μπάσκετ ανδρών: Η περιγραφή του αγώνα ΕΣΠΕΡΟΣ-ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ

Γράφει ο Θεόδωρος Βαρυπάτης της ομάδας “Μπει δεν μπει” στο facebook:

Β’ ΕΘΝΙΚΗ-11η Αγωνιστική

ΕΣΠΕΡΟΣ-ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ 92-77 (26-24, 45-38, 75-53, 92-76).

Πολύ άνετη νίκη για τον καλοκουρδισμένο ΕΣΠΕΡΟ που ήταν σοβαρός σε ολόκληρη τη διάρκεια και ειδικά στην υπερηχητική του 3η περίοδο (30-15) εντυπωσίασε με τον επιθετικό πλουραλισμό του!!!

Η ΜΑΝΔΡΑ μόνο για ένα ημίχρονο στάθηκε ανταγωνιστικά και η γενική της εικόνα ήταν απογοητευτική. Μετά την αποχώρηση Σκούφη, η τρύπα στο ‘1’ είναι τεράστια, με αποτέλεσμα να στηρίζεται σε ατομικές ενέργειες και μακρινά σουτ, χωρίς ίχνος υπομονής στην επίθεση.

ΕΣΠΕΡΟΣ: Βάρσος, Ντακούλιας, Χατζηκίδης, Ν. Χαρούνι, Ματαλιωτάκης (απών: Μαγκουνής)

ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ: Μαγιντόμπε, Γκουαλτιέρι, Ροδοστόγλου, Καραμπάτσος, Μαλτέζος.

Ελεύθερο μπάσκετ και χορταστικό θέαμα στο 1ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Από πλευράς γηπεδούχων Χατζηκίδης-Βάρσος πραγματοποίησαν καυτό ξεκίνημα από τα 6.75, με τον Ματαλιωτάκη να κάνει μεγάλη ζημιά στην ρακέτα. Από τη ΜΑΝΔΡΑ εκπληκτικός ο Γκουαλτιέρι με 3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, ενώ ορεξάτος μπήκε ο Τσιάκος από τον πάγκο. Λύσεις έδωσε και ο Καραμπάτσος, που σίγησε όμως στο υπόλοιπο διάστημα.

Ο Καπώνης με 13 πόντους και 3 τρίποντα στη β’ περίοδο έβαλε τον ΕΣΠΕΡΟ σε θέση κυρίαρχου, οριστικά και αμετάκλητα!!! Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (43-33) και το ημίχρονο έληξε 45-38 με το 4ο τρίποντο του Γκουαλτιέρι. Ούτε η άμυνα ζώνης του Κατσούνη έφερε αποτέλεσμα, ούτε η χρησιμοποίηση του Ροδοστόγλου σε θέση ‘1’ αποδείχτηκε καλή ιδέα, αφού η μπάλα ”κόλλαγε” στην επίθεση.

Μόνο ΕΣΠΕΡΟΣ στην 3η περίοδο και με γρήγορο σερί 15-3 οδηγηθήκαμε στο 60-41 με κατάληξη τρίποντο του Χατζηκίδη. Δίπλα στον σταθερά κυρίαρχο Ματαλιωτάκη έδωσαν έξτρα λύσεις και οι Θεοδοσίου-Βάρσος-Αγγελόπουλος. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στη μέγιστη τιμή της (80-56) στο 33′ και η συνέχεια ήταν διαδικαστική.

MVP: Το ωραιότερο κορμί του ελληνικού μπάσκετ, ο Μανώλης Ματαλιωτάκης, συνέχισε για ακόμη μία αγωνιστική τις υψηλές του πτήσεις.

Καθοριστικός ο Γιάννης Καπώνης, απλοποίησε την κατάσταση στη φοβερή του 2η περίοδο.

Πολύ καλοί, μεταξύ ίσων, οι Αγγελόπουλος, Βάρσος, Χατζηκίδης και Γκαϊτάσοφ, με τον Ντακούλια να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας!!

Κορυφαίος της Μάνδρας ο Γκουαλτιέρι, ενώ πάλεψαν οι Βεσκούκης, Γεωργίου, Τσιάκος.

Μπάσκετ ανδρών: ΕΣΠΕΡΟΣ 92-77 ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ

Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρὠν, ο ΕΣΠΕΡΟΣ νίκησε εντός έδρας τoν ΜΑΝΔΡΑΪΚΟ με 92-77 (ημίχρονο 45-38).

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 45-38, 74-53, 92-77.

Διαιτητές: Θεωνάς, Αποστολίδης, Καραβίτης.

ΕΣΠΕΡΟΣ (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 8, Βάρσος 11 (3), Χατζηκίδης 12 (4), Χαρούνι Ν. 6, Θεοδοσίου 5 (1), Γκαϊτάσοφ 7 (1), Καπώνης 14 (3), Ντακούλιας 6, Χαρούνι Κ. 6, Γεωργιάδης, Ευστρατίου, Ματαλιωτάκης 17.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Κατσούνης): Χάνιας-Πανταζής, Γεωργίου 10 (2), Παπανικολάου 2, Λυτόπουλος 4, Καραμπάτσος 8 (2), Μαλτέζος 2, Μαγιντόμπε 4 (1), Γκουαλτιέρι 14 (4), Μαρούγκας, Ροδοστόγλου 10 (1), Τσιάκος 12, Βεσκούκης 11 (1).

Μπάσκετ ανδρών: ΕΘΝΙΚΟΣ Π. 70-55 ΕΣΠΕΡΟΣ

Για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρὠν, ο ΕΣΠΕΡΟΣ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΕΘΝΙΚΟ Π. με σκορ 55-70 (ημίχρονο 28-38).

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 38-28, 54-45, 70-55.

Διαιτητές: Μπίκας, Τσάτσης, Ορφανός Εμμ.

ΕΣΠΕΡΟΣ (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 2, Βάρσος, Χατζηκίδης, Χαρούνι Ν. 6, Θεοδοσίου 11 (3), Γκαϊτάσοφ 2, Καπώνης 8, Ντακούλιας 7 (1), Ευστρατίου 4, Ματαλιωτάκης 15.

ΕΥΝΙΚΟΣ Π. (Οικονομάκης): Κοντραφούρης 2, Αγγελόπουλος 13 (2), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 10 (2), Πέττας 23 (2), Γκιζόγιαννης 7 (1), Στέφος 2, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 13 (2).