Άρθρα ενότηταςΜπάσκετ ανδρών’
 
Μπάσκετ ανδρών: Στιγμιότυπα του αγώνα ΕΣΠΕΡΟΣ-ΑΟΠΦ

Βίντεο από τον φίλο του ΕΣΠΕΡΟΥ Κώστα Τατάκη

[17 Οκτ 2022]

Ενότητες:
Σχόλια [0] »

 
Μπάσκετ ανδρών: ΕΣΠΕΡΟΣ 72-86 ΑΟΠΦ

Για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών ο ΕΣΠΕΡΟΣ ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΑΟΠΦ με 71-86 (34-51).

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Κονταράτος, Λεβεντάκος.

Δεκάλεπτα: 15-23, 34-51, 51-68, 72-86.

ΕΣΠΕΡΟΣ (Δάγλας): Αγγελόπουλος 14 (2), Αδαμόπουλος 12, Κρεμμύδας 2, Κριζέας 7 (1), Τσολάκης, Κολιός 3, Λιούνης 6, Κάπρης 10, Κατσουλάκος 2, Γκαγκαλούδης, 16 (2)

ΑΟΠΦ (Μάνος): Σκόρδος 1, Δρίτσας 12 (4), Κομποδιέτας 13 (2), Πατσαντζόπουλος 2, Μαχαίρας 7, Μπολάτογλου 11 (1), Καλιανιώτης 16, Οικονομόπουλος 12 (2), Μαγιντόμπε 12 (2) (2).

[15 Οκτ 2022]

Ενότητες:
Σχόλια [0] »

 
Μπάσκετ ανδρών: Στιγμιότυπα του αγώνα ΔΟΥΚΑΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ

Βίντεο από τον φίλο του ΕΣΠΕΡΟΥ Κώστα Τατάκη

[9 Οκτ 2022]

Ενότητες:
Σχόλια [0] »

 
Μπάσκετ ανδρών: ΔΟΥΚΑΣ 84-80 ΕΣΠΕΡΟΣ

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών ο ΕΣΠΕΡΟΣ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΔΟΥΚΑ με 80-84 (30-30).

Διαιτητές: Αναστασίου-Φραγκούλη-Παπαδόπουλος Χρ.

Δεκάλεπτα: 19-17, 30-30, 56-52, 84-80.

ΔΟΥΚΑΣ (Σορώτος): Μουάτσος, Μαραγκόπουλος, Στεργίου 5 (1), Κοψιάς 12 (2), Γεωργιάδης 21 (3), Μιχαήλ 14 (1), Ομάρ 10 (2), Λιβανός, Χατζής, Μαλτέζος 15, Λέκκας 3, Τσιτσιγιάννης 4.

ΕΣΠΕΡΟΣ (Δάγλας): Δεμερτζής, Αγγελόπουλος 7, Σαραντόπουλος, Ίσσα, Κρεμμυδάς, Κριζέας 19 (6), Τσολάκης 4, Λιούνης 8, Κάπρης 8, Κατσουλάκος 5 (1), Γκαγκαλούδης 29 (2).

[8 Οκτ 2022]

Ενότητες:
Σχόλια [0] »

 
Μπάσκετ ανδρών: Στιγμιότυπα του αγώνα ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ

Βίντεο από τον φίλο του ΕΣΠΕΡΟΥ Κώστα Τατάκη

[2 Οκτ 2022]

Ενότητες:
Σχόλια [0] »

 
Κύπελλο Ελλάδος Μπάσκετ: ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 89-70 ΕΣΠΕΡΟΣ

Σε αγώνα του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΕΣΠΕΡΟΣ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ με 70-89 (35-40) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Ορφανός Ιορδ., Κούλης Χα., Λεβεντάκος.

Δεκάλεπτα: 21-20, 40-35, 67-50, 89-70.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Βούλγαρης): Νίκου 14 (4), Μπουρίτης 2, Καρακατσάνης 5 (1), Ντακούλιας 4, Μανωλάτος 2, Κρασάκης 7, Σταμέλος 10 (2), Λεκκάκης 4, Παπαφλωράτος, Ρεκουνιώτης 26 (10ρ.), Μακρής 11, Δενδρινός 4 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ (Δάγλας): Δεμερτζής, Σαραντόπουλος 2, Αδαμόπουλος 21, Αγγελόπουλος 6, Κρεμμύδας 3 (1), Χατζηασημιάδης 4, Κριζέας 5 (1), Λιούνης 2, Κατσουλάκος 10 (2), Γκαγκαλούδης 17 (1).

[1 Οκτ 2022]

Ενότητες:
Σχόλια [0] »

 
Μπάσκετ ανδρών: Στιγμιότυπα του αγώνα ΕΦΑΟΖ-ΕΣΠΕΡΟΣ

Βίντεο από τον φίλο του ΕΣΠΕΡΟΥ Κώστα Τατάκη

[23 Σεπ 2022]

Ενότητες: ,
Σχόλια [0] »

 
Κύπελλο Ελλάδος Μπάσκετ: ΕΦΑΟΖ 57-83 ΕΣΠΕΡΟΣ

Στον πρώτο επίσημο φετινό του αγώνα ο ΕΣΠΕΡΟΣ νίκησε εκτός έδρας τον ΕΦΑΟΖ με 83-57 (44-27) για το Κύπελλο Ελλάδος και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει και πάλι εκτός έδρας τον ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ το Σάββατο 1 Οκτωβρίου.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ., Φασόλης, Ναστούλης.

Δεκάλεπτα: 12-24, 27-44, 39-59, 57-83.

ΕΦΑΟΖ (Μελέτης, Μανωλόπουλος): Κιατίπ, Σαρρής, Καρελλάς 6 (2), Μαγκουνής 10 (2), Οικονόμου 6, Γκίκας 8, Λιακόπουλος 13 (1), Φίλιππας, Ροζακέας 9 (1), Αβδάλας, Ταταράκης 2, Σωφρονάς 3.

ΕΣΠΕΡΟΣ (Δάγλας): Σαραντόπουλος 2, Αδαμόπουλος 9, Αγγελόπουλος 9, Κρεμμυδάς, Χατζηασημιάδης, Κριζέας 3 (1), Τσολάκης 7, Κολιός 6 (2), Λιούνης 8, Καπρής 20 (1), Κατσουλάκος 5, Γκαγκαλούδης 14 (2).

[21 Σεπ 2022]

Ενότητες:
Σχόλια [0] »

 
Μπάσκετ ανδρών: Η κλήρωση των αγώνων

Έγινε η κλήρωση των αγώνων του πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών Β’ Εθνικής κατηγορίας περιόδου 2022-23, που αρχίζει το Σάββατο 8 Οκτωβρίου.

Ο ΕΣΠΕΡΟΣ συμμετέχει στον 2ο όμιλο (12 ομάδες) και στην πρεμιέρα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα του ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ.

Δείτε το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων.

[18 Αυγ 2022]

Ενότητες:
Σχόλια [0] »

 
Μπάσκετ ανδρών: Η Ειδική Προκήρυξη του Πρωταθλήματος Β’ Εθνικής

Η Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης έστειλε στα ενδιαφερόμενα σωματεία την Ειδική Προκήρυξη του Πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών (4 όμιλοι) περιόδου 2022-23.

Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε τρεις (3) φάσεις.

Α’ ΦΑΣΗ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ):

Τα σωματεία κάθε ομίλου θα συναντηθούν μεταξύ τους σε 2 γύρους, σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα καταρτιστεί.

Μετά το τέλος της κανονικής περιόδου οι δύο (2) τελευταίοι του 1ου και του 2ου ομίλου και οι τελευταίοι του 3ου και του 4ου ομίλου, έξι (6) συνολικά ομάδες, υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική. Θα υποβιβαστούν οκτώ (8) ακόμη ομάδες, οι ηττημένες των αγώνων play out που περιγράφονται πιο κάτω.

B‘ ΦΑΣΗ (PLAY OUT):

Στα play out συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 7 έως 10 της βαθμολογικής κατάταξης κάθε ομίλου, όπως αυτή διαμορφώθηκε μετά τη λήξη της Α’ φάσης (κανονική περίοδος) του Πρωταθλήματος και συναντώνται μεταξύ τους ως εξής:

7oς του Ομίλου — 10ος του Ομίλου

8oς του Ομίλου — 9ος του Ομίλου

Νικήτρια στην φάση αυτή αναδεικνύεται η ομάδα η οποία θα επιτύχει τρεις (3) νίκες επί της αντιπάλου της στους μεταξύ τους αγώνες, μεταφέροντας τις νίκες και ήττες της κανονικής περιόδου (Α’ φάση).

Οι νικήτριες ομάδες, δύο (2) σε κάθε όμιλο, οκτώ (8) συνολικά, καταλαμβάνουν τις θέσεις 7 και 8 της τελικής βαθμολογικής κατάταξης του ομίλου τους.

Οι ηττημένες ομάδες, επίσης δύο (2) σε κάθε όμιλο, οκτώ (8) συνολικά, καταλαμβάνουν τις θέσεις 9 και 10 της τελικής βαθμολογικής κατάταξης του ομίλου τους και υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική.

B‘ ΦΑΣΗ (PLAY OFF):

Μετά το τέλος της Κανονικής Περιόδου oι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου διασταυρώνονται ως εξής:

1oς του Ομίλου — 4ος του Ομίλου

2oς του Ομίλου — 3ος του Ομίλου

Νικήτρια στη φάση αυτή αναδεικνύεται η ομάδα η οποία θα επιτύχει τρεις (3) νίκες επί της αντιπάλου της στους μεταξύ τους αγώνες, μεταφέροντας τις νίκες και ήττες της Κανονικής Περιόδου (Α’ Φάσης).

Οι 2 νικητές αυτών των αγώνων κάθε ομίλου προκρίνονται στη Γ’ Φάση των Play Off.

Γ’ ΦΑΣΗ (PLAY OFF):

Διασταυρώνονται χιαστί οι 2 νικητές της Β’ Φάσης του 1ου ομίλου με τους 2 νικητές της Β’ Φάσης του 2ου ομίλου. Νικήτρια στη φάση αυτή αναδεικνύεται η ομάδα η οποία θα επιτύχει δύο (2) νίκες επί της αντιπάλου της στους μεταξύ τους αγώνες. Οι 2 νικήτριες προβιβάζονται στην Α2’ Εθνική.

Αντιστοίχως θα διασταυρωθούν χιαστί οι 2 νικητές του 3ου ομίλου με τους 2 νικητές του 4ου ομίλου. Οι 2 νικήτριες προβιβάζονται επίσης στην Α2’ Εθνική.

[24 Ιούν 2022]

Ενότητες:
Σχόλια [0] »